2021 Pinnacles winners

The Excellence Awards seek to reward outstanding achievement and eminence in the practice of engineering, and standout service to the profession.

They plays an important role in promoting engineering excellence and the significant contribution engineering makes to the community.

Congratulations to all our winners listed below.

Peter Nicol Russell Career Achievement Memorial Medal

Em/Prof Elizabeth Taylor AO

HonFIEAust CPEng EngExec NER APEC Engineer IntPE(Aus)

President Prize

Australian Tunnelling Society for the Tunnel Design Guideline

Dr Harry Asche

FIEAust CPEng NER APEC Engineer IntPE(Aus)

Australian Tunneling Society, President

Professional Engineer of the Year

Prof Saeid Nahavandi

FIEAust CPEng NER APEC Engineer IntPE(Aus)

Deakin University

Young Professional Engineer of the Year

Miss Brittany Coff

MIEAust CPEng APEC Engineer IntPE(Aus)

Jacobs Group (Australia)

Engineering Associate of the Year

Mr Wade Godbee OAM

AFIEAust CEngA NER

Raytheon Australia

Engineering Technologist of the Year

Mr Ashley Flower

TMIEAust

Bligh Tanner Pty Ltd

Young Engineering Associate of the Year

Mr Damien Richards

AMIEAust CEngA NER IntETn(Aus)

Royal Australian Navy

AGM Michell Medal

Prof Xinhua (Helen) Wu

PhD FTSE CEng FIMMM

Monash University

CHEMECA Medal

Prof Rose Amal Ac

HonFIEAust

University of New South Wales

Colin Crisp Award Conservation projects joint winner

Mr Scott Munter

FIEAust CPEng NER APEC Engineer IntPE(Aus)

Joint Winner: SRIA Guide to Historical Steel Reinforcement in Australia

Dr Robert Taaffe

FIEAust

Joint Winner: Signal Boxes of New South Wales Railways and Tramways

Colin Crisp Award Documentation and interpretation projects

Mr Ian Newnham

FIEAust CPEng NER APEC Engineer IntPE(Aus)

Dredger 21 Preservation Project

IREE Neville Thiele Eminence Award

Dr Harsh Trivedi

MIEAust NER

Department of Transport and Main Roads

John Connell Gold Medal

Prof Brian Uy

FIEAust CPEng NER APEC Engineer IntPE(Aus)

University of Sydney

John Madsen Medal

Dr Akhtar Kalam

FIEAust CPEng NER APEC Engineer IntPE(Aus)

Victoria University

Joevis Claveria

Victoria University
The influence of IEC 61850 standard: implementation and development of a functional substation automation simulator

M A Sargent Medal joint winner

Prof Tapan Saha

FIEAust CPEng NER APEC Engineer IntPE(Aus)

University of Queensland

Prof Peng Shi

FIEAust CPEng

University of Adelaide

Most Encouraging Student or Non Profit Group in Gender Diversity

Elaine Wong

The Faculty of Engineering and Information Technology, University of Melbourne

Most Outstanding Company in Gender Diversity

Eva Wood

Jacobs Group (Australia)

National Professional Electrical Engineer of the Year

Wing Commander Andrew Nelson

FIEAust CPEng NER APEC Engineer IntPE(Aus)

Air Combat Systems Program Office (ACSPO)

Professional Environmental Engineer of the Year

Dr Rajendra Kurup

FIEAust CPEng NER APEC Engineer IntPE(Aus)

Environmental Engineers International Pty Ltd

Sir George Julius Medal

Sir John Holland Civil Engineer of the Year Award

Mr Daniel Lambert

FIEAust CPEng EngExec NER APEC Engineer IntPE(Aus)

Unitywater

W H Warren Medal

Dr Mahbube Subhani

MIEAust

Deakin University

Young Electrical Power Engineer of the Year Award

Mr Michael Lee

MIEAust

GHD